Головна > Новини > «І чужому навчайтесь, і свого не цурайтесь!»: за матеріалами робочої поїздки до Львова

«І чужому навчайтесь, і свого не цурайтесь!»: за матеріалами робочої поїздки до Львова

З метою обміну досвідом у грудні відбувся робочий візит делегації працівників мережі ЦСССДМ м. Києва до м. Львів. Першим візитом делегації спеціалістів міста Києва, серед яких були працівники районних центрів соціальних служб та Центрів соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями, до організацій Львову був навчально-реабілітаційний центр «Джерело»- унікальний проект співпраці громадського сектору. Киян вразив досвід колег та атмосфера поваги до людини і любові до дітей.

Крім цього у Львові кияни відвідали Центр підтримки людей з особливими потребами «Емаус», що працює при Українському Каталицькому Університеті. Працівників ЦСССДМ вразили системність і комплексність в роботі: від просвітництва/навчання спеціалістів/видавництва літератури; до підтримки сімей з окремими програмами для тат, мам, братиків, сестричок за різними віковими групами, бабусів/дідусів; до працевлаштування молоді з інвалідністю, підтриманого проживання, організації дозвілля, інтегрованих/інклюзивних програм, літніх таборів, спорту.

Кияни відвідали гуртожиток Українського Католицького Університету, де на першому поверсі знаходиться Будинок підтриманого проживання «Дім Емаус»: тут живуть четверо молодих людей з інтелектуальною інвалідністю, які виросли в сім’ях (батьки померли). За філософією гуртожитку тут спільно проживають і студенти, і викладачі з сім’ями, а також і створено Дім Емаус (студенти навчаються в університеті не тільки науці і розвивають інтелект, а розвивають своє серце через спілкування з жителями Емаус).

На другий день перебування у Львові представники ЦСССДМ відвідали майстерню «Бджілка» Спільноти «Лярш-Ковчег». Саме ці майстерні відвідують жителі центру «Дім-Емаус», який кияни побачили напередодні. У Львові 5 творчих майстерень, де реалізується денна програма, зорієнтована на соціальну адаптацію осіб з глибокою розумовою інвалідністю. Майстерні розташовані в різних районах міста: щодня люди з інвалідністю разом із асистентами виготовляють різноманітні вироби: ткані торбинки, декоративні свічки, ікони, прикраси з бісеру, вовни, листівки, вироби з дерева, глини та керопласту. Майстерня «Бджілки» найстарша з усіх майстерень, розташована в новому районі міста в Храмі св. Володимира і Ольги. Цю майстерню відвідують 13 осіб з розумовою інвалідністю віком від 18 років, та 3 асистентів.

Останній візит у Львові киян відбувся у Тренінговий центр транзитного підтриманого проживання для людей на візках «Дім самостійного життя» — унікальний проект підготовки до самостійного життя, людей, які виросли в сім’ях. Україна має невеликий досвід того, щоб діти з інвалідністю росли в сім’ях — всього 27 років (з часів Незалежності). Вже сьогодні батькам і спеціалістам необхідно виховувати і формувати бажання жити самостійно і вміння відповідати за власне життя; обладнувати житлове приміщення під потреби людини, розвивати навички самообслуговування. Тому проект, який робить «Дім самостійного життя», дуже важливий і унікальний.

Будинок транзитного проживання працює перший рік. Спеціалісти вивчають потреби сімей, результати навчань конкретних учасників проекту, роблять висновки і шукають подальші шляхи. До часів незалежності в країні не було спеціалістів, послуг, досвіду, науково-методичної бази з інклюзії людей з інвалідністю.

Досвід Львова показав киянам, що в Україні є працюючи громадські організації, які дійсно змінюють ситуацію для інших; громада бере відповідальність за всіх членів суспільства; розвивається система послуг і підтримки сімей в яких живуть люди з інвалідністю (різних вікових груп і нозологій); з’явились можливості життя в громаді у людей з важкими формами інвалідності.

Надбання Львова надзвичайно надихнули киян на творчий пошук та подальшу ефективну роботу.