Дружня клініка для молоді

Вже 12 років в місті Києві працює „Дружня клініка  для молоді” (ДКМ). Цей проект ЮНІСЕФ був створений з метою збереження фізіологічного та психологічного здоров’я підлітків та молоді віком від 14 до 24 років.

До послуг клієнтів безкоштовна, кваліфікована консультація гінеколога, дерматовенеролога, уролога та психолога. Клініка працює за принципами безвідмовності, доброзичливості, конфіденційності, анонімності (клієнту не обов’язково мати при собі документи, що засвідчують особу), неупередженості підходу до відвідувача,  добровільності відвідування та доступності.

На території ДКМ працює „Інформаційно-методичний навчальний центр”, співробітники якого проводять як індивідуальні консультації з питань збереження здоров’я  підлітків, так і групову роботу: тренінги, семінари, лекції, курси для дітей, молодих людей та соціальних працівників. Також клієнти можуть ознайомитись зі спеціалізованою літературою, відеопродукцією, інформаційними матеріалами профілактичної спрямованості. Послуги центру надаються безкоштовно.

„Дружня клініка для молоді” вже  багато років  є  партнером КМЦСССДМ. В рамках угоди відбувається перенаправлення клієнтів; проводяться постійнодіючої школи-семінару: «Здоров’я підлітків та молоді. Розвиток дружніх до молоді медико-соціальних послуг» для спеціалістів ЦСССДМ  м. Києва та інш.

-   Відділення медичної допомоги підліткам та молоді «Клініка дружня до молоді» Консультативного діагностичного центру Голосіївського району. 257-26-32

- „Клініка, дружня до молоді” Центральної районної дитячої поліклініки Дніпровського району  (вул. Луначарського, 3г, тел. 517-61-21);

Разом з тим інформуємо про діяльність у м. Києві медичних закладів, які працюють за принципом «дружніх до молоді» медико-соціальних послуг:

- „Центр медико-соціальної допомоги дітям, які опинилися в скрутних життєвих обставинах” (вул. Богатирська,32, тел.:413-41-40);

- „Дружня клініка для молоді” Печерського району (вул. Підвисоцького,4б, тел.285-18-50) (працює на районному рівні).

Плюси і мінуси „Дружніх клінік для молоді”. Погляд підлітка

Заклад я знайшла майже одразу, бо вивіска з назвою «Дружня клініка для молоді» виднілася ще біля арки, тому можна було здогадатися, що вхід з двору. Потім піднялась на другий поверх, плакати біля дверей дали зрозуміти, що все-таки потрапила куди потрібно. Лікар-психолог Олена Артюшенко зустріла мене доброзичливо, склала приємне враження, тому було зручно ставити будь-які питання щодо роботи клініки. Я дізналася, що тут безкоштовно приймають клієнтів від 14-ти до 24-ьох років лікарі: гінеколог, уролог, дерматовенеролог, лікар УЗД та психолог. Молодь може отримати консультацію, огляд та деякі лабораторні обстеження. Нині у Києві працює 7 „Дружніх для молоді клінік”.

Переваги. Головні плюси «Дружньої клініки для молоді»(на відміну від районної) – анонімність, конфіденційність, доброзичливість, безвідмовність, безкоштовність. Дійсно, отримати допомогу може будь-хто незалежно від статі, соціального статусу, етнічної належності без документів або фінансового забезпечення. Це захищає клієнта від думок, які, зазвичай, встановлюють бар'єр при поході у лікарню: «Мені соромно, раптом хтось дізнається про мою хворобу. Краще не піду, можливо, я і не хворію…» або «Мабуть, це дорого, в мене зараз немає грошей…»     Спеціалісти виділяють близько 30-ти хвилин на одного клієнта, а психолог навіть 1 годину. У клініці немає черг, лікарі приймають за записом – це убезпечує від зайвих поглядів та втрати часу. Всі медичні працівники перед прийняттям на  роботу пройшли  тренінг з дружнього ставлення до клієнта, тому молодь захищена від упередженого ставлення і осуду.

Недоліки. Молодь мало поінформована про існування клініки. Державний заклад, на мою думку, не має належної реклами, хоча своїми силами персонал надає  інформацію про клініку через мережу „В контакті”, співпрацює з соціальними службами для сім’ї, дітей та молоді, школами та ПТУ міста. У клініці надають консультацію, огляд та деякі лабораторні обстеження, але не у всіх випадках можуть лікувати клієнта через вузький спектр послуг. У таких випадках, як, приміром, вагітність, клініка перенаправляє дівчину у жіночу консультацію, де вже, можливо будуть потрібні кошти. Через брак фінансування апарати не оновлюються (тому і спектр послуг не розширюється), пацієнти іноді самі купують одноразові засоби медичного призначення на прийом (наприклад, гінекологічний набір). Також тільки гінеколог та психолог працюють з понеділка по суботу, уролог і лікар УЗД приймають 2 рази на тиждень, дерматовенеролог – 1 раз, що як на мене не дуже зручно.

Але..

У будь-якому разі добре, що існують клініки, де є безкоштовна допомога у діагностиці ряду захворювань. Констатація наявності хвороби – перший крок до лікування. Здоров'я – безцінний дар, який потрібно берегти. Тому не треба боятися або соромитися запитати поради. Адже, чим швидше отримаєш відповідь, тим швидше вирішиться проблема. Дякую, що ви є.

Аліна Кучеренко, 17 років.