Головна > Сімейні форми влаштування дітей, які залишились без батьківського піклування (усиновлення, опіка/піклування, прийомні сім’ї, ДБСТ)

Сімейні форми влаштування дітей, які залишились без батьківського піклування (усиновлення, опіка/піклування, прийомні сім’ї, ДБСТ)

Діти, які втратили батьків, або їхні батьки в силу різних обставин не можуть виконувати свої обов’язки, потребують родинного тепла і виховання. Форми влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування у сім’ю: усиновлення, опіка/піклування, прийомні сім’ї (ПС), дитячі будинки сімейного типу (ДБСТ).
Консультування з приводу створення та функціонування ПС/ДБСТ, оформлення опіки/піклування, усиновлення, патронату та наставництва, навчання на курсах щодо виховання, взаємодії з дитиною-сиротою, дитиною позбавленої батьківського піклування та дитиною, яка опинилася в складних життєвих обставинах тощо: Київський міський центр соціальних служб: вул. Олександра Довженка,2 кім. 28, тел.: (044) 456-13-24. Також інформацію щодо сімейних форм виховання можна отримати у Службі у справах дітей та сім’ї КМДА (044) 484-05-25.
Прийомна сім’я — це сім’я або особа, що не перебуває в шлюбі, яка добровільно взяла із закладів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, від 1 до 4 дітей на виховання та спільне проживання. Ті, хто прийняв дітей у прийомну сім’ю, є прийомними батьками, а влаштовані діти — прийомними дітьми. Діти перебувають у прийомній родині до досягнення 18-річного віку, а в разі продовження навчання — до 23 років або до закінчення навчання. Порядок створення та функціонування прийомної родини встановлено Постановою Кабінету міністрів України № 565 від 26 квітня 2002 року «Про затвердження Положення про прийомну сім’ю».
Дитячий будинок сімейного типу — окрема сім’я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Загальна кількість дітей у дитячому будинку сімейного типу не повинна перевищувати 10 осіб, враховуючи рідних. Діти перебувають у дитячому будинку сімейного типу до досягнення 18-річного віку, а в разі продовження навчання — до 23 років або до закінчення навчання. Порядок створення та функціонування ДБСТ встановлено Постановою Кабінету міністрів України № 564 від 26 квітня 2002 року «Про затвердження Положення про дитячий будинок сімейного типу».
Районні центри соціальних служб столиці здійснюють соціальне супроводження прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу. Київським міським центром соціальних служб системно проводиться навчання з підвищення батьківської компетентності прийомних батьків та батьків вихователів.
На базі КМЦСС виключно для сімей, які прийняли дитину у сім’ю, надається психологічна допомога за графіком: пн.- 11.00-18.00; вт.-10.00-17.00; сер.-11.00-14.00 (ресурсна група для батьків, які прийняли дитину); чет.-10.00-17.00, 14.30-17.30 (Т-група (емпірична) для прийомних батьків); пт.-10.00-17.00; суб.-10.00-13.00 (ресурсна група для батьків, які прийняли дитину).
Опіка та піклування над дітьми в Україні — влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в сім’ї громадян України, які перебувають переважно в сімейних, родинних відносинах із цими дітьми з метою забезпечення їх виховання, освіти, розвитку, захисту їх прав та інтересів (глава 19 Сімейного кодексу України).
Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцятирічного віку, а піклування — над дитиною віком від 14 до 18 років. Опіка та піклування встановлюється з метою виховання неповнолітніх дітей, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав або з інших причин залишилися без батьківського піклування, а також для захисту особистих і майнових прав та інтересів цих дітей. Опіка та піклування оформлюється переважно родичами дитини.
У Києві постійно відбувається пошук та навчання кандидатів в опікуни, піклувальники, прийомні батьки та батьки – вихователі. Київським міським центром соціальних служб проводяться курси навчання за тематикою “Підготовка кандидатів у прийомні батьки, батьки-вихователі, опікуни та піклувальники”, за результатами яких потенційні кандидати (особи та подружні пари) в сімейні форми виховання мають прийняти усвідомлене рішення щодо прийняття дитини в сім’ю, отримують довідки про проходження курсу підготовки та рекомендації про включення до Єдиного електронного банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім’ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів.
Особа, яка хоче прийняти дитину, створивши прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу, оформити опіку чи піклування повинна пройти навчання (курс підготовки) кандидатів в опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі у Київському міському центрі соціальних служб за адресою: м. Київ, вул. Довженка,2 кім. 28 б, тел.: (044) 456-13-24. Такі ж курси за бажанням можуть пройти усиновителі.
Усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім’ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку, передбаченого статтею 282 Сімейного Кодексу України. Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя. При влаштуванні дитини враховуються етнічне походження, релігійна й культурна приналежність, рідна мова, можливість забезпечення наступності у вихованні та освіті.
Також інформацію щодо сімейних форм виховання можна отримати у районних центрах соціальних служб (див. РЦСС).
Кожна дитина має право на виховання у сім’ї!

Інформаційний посібник “Родина для дитини”.

Якісно. Корисно. Актуально. Рекомендуємо для прочитання та поширення інформації. https://dsk.kyivcity.gov.ua/files/2019/12/21/RodynaDliaDytyny.pdf

 

“Кожній дитині потрібна родина” Центру комунікації та інформації КМДА