Головна > Новини > 23 вересня – Міжнародний день жестових мов

23 вересня – Міжнародний день жестових мов

У цей Міжнародний день жестових мов Всесвітня федерація людей з порушенням слуху відзначає спільні зусилля – спільнот глухих, урядів і представників громадянського суспільства – визнавати та просувати різні національні жестові мови в усьому світі. В 2022 році буде підписана декларація про підтримку жестових мов як важливого права людини для людей з порушенням слуху!

За даними Всесвітньої федерації людей з порушенням слуху, у світі налічується понад 70 мільйонів глухих людей. Більше 80% з них живуть у країнах, що розвиваються. Разом вони використовують понад 300 різних жестових мов.

Конвенція про права осіб з інвалідністю визнає та заохочує використання жестових мов. У ній вказується, що ці мови мають статус розмовних мов і зобов’язують держави-учасниці полегшувати вивчення мов жестів та сприяти розвитку мовної ідентичності спільнот глухих.

Генеральна Асамблея ООН проголосила 23 вересня Міжнародним днем ​​жестових мов, щоб підвищити обізнаність про значення жестових мов за повної реалізації прав людини глухих. Перший Міжнародний день жестових мов відзначався 23 вересня 2018 року в рамках Міжнародного тижня глухих.

В 2022 році цей тиждень проходить з 19-25 вересня і темою тижня є «Розбудова інклюзивних спільнот для всіх»:

  • Понеділок 19 вересня – Жестові мови в освіті
  • Вівторок 20 вересня – Сталі економічні можливості для глухих людей
  • Середа 21 вересня – Здоров’я для всіх
  • Четвер 22 вересня – Захист людей з порушенням слуху під час кризи
  • П’ятниця 23 вересня – Жестові мови об’єднують нас!
  • Субота 24 вересня – Міжсекторальні спільноти глухих
  • Неділя 25 вересня – Лідерство глухих на майбутнє!

Освітіть мову жестів синім світлом!

Всесвітня федерація людей з порушенням слуху запрошує всі громадські місця, громадські пам’ятки та офіційні будівлі, президентські будинки, ратуші, стадіони та інші висвітлити блакитним світлом 23 вересня 2022 року. Ця подія має на меті об’єднати світ, його громадян, спільноти та суспільства за допомогою синього освітлення світло на мови жестів.

Джерело: https://wfdeaf.org/iwdeaf2022/

Жестова мова в Україні сформувалась еволюційним шляхом. Українська жестова мова належить до сім’ї французької жестової мови. Викладати жестовою мовою в Україні почали в 1800 роках (Інститут для глухих на Волині (1805), Львівська школа для глухих дітей (1830), Одеса (1843)). В радянський період розвиток жестової мови сповільнився із-за заборони СРСР використовувати жестову мову в закладах освіти. На таке рішення вплинула стаття Сталіна «Марксизм і питання мовознавства», в якій Сталін описав жестову мову як сурогат. В незалежній Україні до 2006 року жестова мова не використовувалась в закладах освіти, 3 грудня 2009 року офіційно визнана мовою. В 2019 р. розроблено проект Закону України «Про українську жестову мову».  В той же час в Законі України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», 2019 р., в статі 4 визначено: Статус української жестової мови та мовні права жестомовних осіб

1. Українська жестова мова є мовою спільноти жестомовних осіб.

2. Українська жестова мова – природна візуально-жестова мовна система з власною лексико-граматичною структурою, що сформувалася еволюційним шляхом і використовується як основний або один з основних засобів спілкування жестомовних осіб, які постійно проживають або впродовж тривалого часу проживали на території України.

3. В Україні кожному гарантується право вільно використовувати українську жестову мову в суспільному житті, вивчати та підтримувати її, а також навчатися українською жестовою мовою.

4. Жодне з положень цього Закону не може тлумачитися як таке, що спрямоване на звуження сфери використання української жестової мови.

Київський міський центр соціальних служб вітає всіх користувачів жестової мови, перекладачів з Міжнародним днем жестових мов! І запрошує всіх охочих до самостійного вивчення за посиланнями:

Ресурси вивчення жестової мови

Від громадської організації «Відчуй» – https://vidchui.org/#vyvchai-zhestovu-movu

Від Всеукраїнського громадської організації УТОГ – https://utog.org/zhestova-mova/vivchaemo-zhestovu-movu/https://utog.org/zhestova-mova/vivchaemo-zhestovu-movu/

МІЖНАРОДНИЙ РЕСУРС З ВИВЧЕННЯ ASL/УЖМ – https://kpcasproject.blogspot.com/p/blog-page.html

Вивчення жестових мов різних країн – https://www.spreadthesign.com/uk.ua/search/by-category/28/mova/

Відділ навчання жестової мови Інституту спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України презентує інформаційне відео про відділ, спільноту глухих, поворотні моменти в мовному питанні в освіті глухих та про статус жестових мов у різних країнах світу та в України.https://utog.org/zhestova-mova/novini-pro-zhestovu-movu/23-veresnia-mizhnarodnij-den-zhestovih-mov-a-vi-znaete-cho#:~:text=23%20%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%BD%D1%8F%202021%20%D1%80%D0%BE%D0%BA%D1%83%20%D1%81%D0%B2%D1%96%D1%82,%2FRES%2F72%2F161.